10. Regionalny rynek pracy
- 10.1. Poprawa dostępu do zatrudnienia osób bezrobotnych i poszukujących pracy – projekty pozakonkursowe realizowane przez powiatowe urzędy pracy
- 10.2 Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez zatrudnienia – projekty konkursowe
- 10.3 Rozwój samozatrudnienia
- 10.4 Pomoc w powrocie lub wejściu na rynek pracy osobom sprawującym opiekę nad dziećmi do lat trzech
- 10.5 Wsparcie pracowników i osób zwolnionych poprzez działania outplacementowe
- 10.6 Usługi rozwojowe dla przedsiębiorstw MŚP i ich pracowników świadczone w oparciu o podejście popytowe
- 10.7 Aktywne i zdrowe starzenie się
10.3 Rozwój samozatrudnienia
Pomoc finansową możesz otrzymać na działania sprzyjające zwiększeniu liczby nowych mikroprzedsiębiorstw oraz zapewniające ich trwałość.
Kto może składać wniosek?
- Wszystkie podmioty, z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych).
Kto skorzysta?
- Osoby bezrobotne, nieaktywne zawodowo lub poszukujące pracy powyżej 29. roku życia pozostające w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy*
Dostępne środki
- 27 913 545,00 euro
Maksymalny poziom dofinansowania projektu
- 85%**
Minimalny wkład własny
- Dotychczas nie określono
Minimalna i maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie
- Dotychczas nie określono
Na co przeznaczone są środki?
Projekty ukierunkowane na utworzenie oraz zapewnienie trwałości nowoutworzonych mikroprzedsiębiorstw, realizowane w postaci kompleksowego wsparcia związanego z rozpoczęciem działalności gospodarczej:
- Indywidualne doradztwo w postaci weryfikacji predyspozycji (w tym np. osobowościowych, poziomu motywacji) do samodzielnego założenia i prowadzenia działalności gospodarczej.
- Grupowe szkolenia w zakresie podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej.
- Bezzwrotne wsparcie finansowe nie wyższe niż sześciokrotne przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej obowiązujące w dniu przyznania wsparcia.
- Wsparcie pomostowe w postaci usług doradczo-szkoleniowych o charakterze specjalistycznym (indywidualnych i grupowych).
Ważne!
- Pamiętaj, że preferowani będą uczestnicy projektu, którzy w ramach utworzonej działalności gospodarczej stworzą dodatkowe miejsce lub miejsca pracy.
- Koniecznie zapoznaj się z ograniczeniami projektów wynikającymi z wytycznych horyzontalnych w zakresie realizacji projektów finansowanych ze środków Funduszu Pracy w ramach programów operacyjnych współfinansowanych z Europejskiego Fuduszu Społecznego na lata 2014-2020.
Instytucja wdrażająca
- Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie
ul. Głowackiego 28
10-448 Olsztyn
Tryb wyboru projektów
- Tryb konkursowy
Źródło finansowania
- Europejski Fundusz Społeczny
* Osoby te powinny spełniać co najmniej jeden z wymienionych warunków: osoby powyżej 50. roku życia, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne lub nisko wykwalifikowane.
** Twój projekt otrzyma 85% dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego, jeśli nie korzystał z innych środków publicznych i nie generuje dochodu. Maksymalny poziom dofinansowania całkowitych wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu zostanie określony w regulaminie konkursu.