5. Środowisko przyrodnicze i racjonalne wykorzystanie zasobów
5.2 Gospodarka wodno-ściekowa
Pomoc finansową możesz otrzymać na działania służące rozwiązaniu problemów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, które prowadzą do zwiększenia ilości lepiej oczyszczonych ścieków i lepszej jakości wody.
Kto może składać wniosek?
- Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia
- Jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego
- Przedsiębiorstwa
Kto skorzysta?
- Mieszkańcy województwa
Dostępne środki
- 22 963 943,00 euro
Maksymalny poziom dofinansowania projektu
- 85%*
Minimalny wkład własny
- 15%**
Minimalna i maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie
- Dotychczas nie określono
Na co przeznaczone są środki?
Projekty służące rozwiązywaniu problemów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, realizowane na terenie aglomeracji od 2000 do 10 000 równoważnej liczby mieszkańców***, w szczególności:
- budowa, rozbudowa lub modernizacja oczyszczalni ścieków komunalnych
- budowa, rozbudowa lub modernizacja instalacji związanych z gospodarką osadami ściekowymi
- budowa i modernizacja systemów kanalizacji sanitarnej (dopuszczalny jest rozdział kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową)
- budowa i modernizacja systemów zaopatrzenia w wodę (sieci wodociągowe, ujęcia i stacje uzdatniania wody), z uwzględnieniem inteligentnych systemów zarządzania sieciami wodociągowymi
- zakup urządzeń i aparatury (np. mobilne laboratoria, instalacje kontrolno-pomiarowe), zakup i remont urządzeń służących gromadzeniu, odprowadzaniu, uzdatnianiu i przesyłowi wody, wdrożenie nowych technologii służących oszczędzaniu wody i odnowy wody (jako element uzupełniający projektów)
Ważne!
- Jeśli realizujesz projekt grupowy, czyli dla kilku aglomeracji, zwróć uwagę, że żadna z nich nie może przekroczyć 10 000 równoważnej liczby mieszkańców.
- Pamiętaj, aby Twój projekt dotyczący gospodarki wodno-ściekowej zamykał się w granicach wyznaczonej aglomeracji, a w przypadku projektów grupowych w granicach aglomeracji objętych wspólnym projektem.
- Aby Twój projekt mógł otrzymać dofinansowanie, musi być zgodny z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych oraz listą potrzeb inwestycyjnych w poszczególnych aglomeracjach zawartą w Masterplanie opracowanym w toku aktualizacji tego planu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach (w sytuacji zidentyfikowanych obszarów o zabudowie rozproszonej w granicach aglomeracji, gdzie rachunek ekonomiczny będzie uzasadniał taki rodzaj inwestycji) dopuszczalne będzie wsparcie budowy indywidualnych systemów oczyszczania ścieków.
- Pamiętaj, że projekty dotyczące zaopatrzenia w wodę mogą być realizowane jedynie na obszarach aglomeracji, które zostały wcześniej wyposażone w system kanalizacji, lub na odcinkach, gdzie budowie wodociągu towarzyszyć będzie tworzenie systemu kanalizacji.
- Jeśli Twój projekt przewiduje rozdział kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową, koszty kwalifikowalne dotyczące budowy kanalizacji deszczowej nie mogą przekroczyć 25% całkowitej wartości projektu.
Instytucja wdrażająca
- Do 31.05.2017r. Instytucją wdrażającą był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie
ul. Świętej Barbary 9
10-026 Olsztyn
- Od 1.06.2017 r. Instytucją wdrażającą jest Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Departament Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
ul. Kościuszki 89/91
10-554 Olsztyn
Tryb wyboru projektów
- Tryb konkursowy
Źródło finansowania
- Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
* Twój projekt otrzyma 85% dofinansowania, jeśli nie korzystał z innych środków publicznych i nie generuje dochodu
** Jeśli Twój projekt generuje dochód, wysokość wkładu własnego zależy od wartości luki finansowej
*** Równoważna liczba mieszkańców to parametr oznaczający ładunek zanieczyszczeń odprowadzanych we wszystkich rodzajach ścieków powstających na terenie aglomeracji